info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

چاقی و آسیب ها


 


چاقی و آسیب ها

 
  
 

تحقیقات متعدد نشان می دهد که اضافه وزن و ناهنجاری های روحی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند . طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اکنون  ۲۴ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال و ۲۰ درصد کودکان بالای پنج سال کشور مبتلا به چاقی بوده و  این چاقی رو به افزایش است . چاقی علاوه بر عوارض جسمی متعدد ، آثار روحی و روانی مخربی نیز روی فرد دارد ؛  مطالعات انجام شده نشان می دهد که اضطراب و اختلالات روحی از جمله افسردگی در افراد چاق ۲۵ درصد بیشتر از افراد عادی است .
 چاقی و اختلال در چربی های خون

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید : رژیم های غذایی دارای چربی های اشباع شده مانند گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده می توانند علاوه بر ایجاد چاقی ، موجب افزایش کلسترول بدخون (ال دی ای) و تری گلیسیرید  و پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون (اچ دی ال) شود . زارعی خاطرنشان       می کند : تری گلیسیریدها بیشترین میزان چربی در غذاها و همچنین بیشترین درصد چربی در بدن را شامل می شوند ؛ در طولانی مدت اختلال در سطح چربی های خون ، باعث تصلب شرائین می شود زیرا چربی های اضافه در جدار رگ ها رسوب می کنند . به گفته وی ، تصلب شرائین نیز موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته مغزی می شود .
 چاقی و بیماری عروق کرونر

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه می دهد : بیماری عروق کرونر یکی از اشکال بیماری های قلبی و عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ های کرونر  (سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند)  ایجاد      می شود . زارعی می افزاید : پس از مدتی ، رسوب این چربی ها باعث تنگتر شدن دیواره داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می رسد . کاهش خون رسانی به قلب نیز موجب آنژین صدری  (درد قفسه سینه)  می شود . وی تاکید می کند : انسداد کامل عروق قلبی می تواند باعث سکته قلبی شود .
 


 

چاقی و کاهش اعتماد به نفس

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دراین باره می گوید : اغلب افراد دچار اضافه وزن و چاقی ، از اعتماد به نفس پایین و ترس های بیهوده و بی دلیل رنج می برند .  " مریم زارعی"  می افزاید : تحمل افراد چاق در برابر گرمای محیط کمتر است ، در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل هستند . وی خاطرنشان می کند : به نظر می رسد این مشکلات اجتماعی و روانشناختی حتی بیش از مشکلات جسمی مربوط به چاقی ، افراد مبتلا به این عارضه را آزار می دهد . کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ، فشار خون ، دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی ، اختلال در چربی خون ، سکته مغزی ، سرطان ، کبد چرب و بیماری کیسه صفرا را از جمله بیماری های مرتبط با چاقی عنوان کرده و می افزاید: با افزایش وزن ، بافت چربی نیز بیشتر شده  و این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر موادغذایی دارد که باید توسط جریان خون تامین شود .
 

زارعی ادامه می دهد : با افزایش نیاز به اکسیژن و مواد مغذی ، حجم خون و مقدار فشار وارد شده بر سیستم گردش خون ، افزایش یافته و هر چه حرکت خون در سیستم گردش خون بیشتر شود ، فشار بیشتری بر دیواره سرخرگ های فرد وارد می شود . وی اضافه می کند: علاوه بر این ، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون شده که این هورمون علاوه بر کنترل قند خون ، موجب نگهداشتن آب و نمک در رگ ها و افزایش حجم خون می شود . کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید : همچنین چاقی باعث افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابه جایی خون شده که تمام این عوامل موجب پرفشاری خون می شوند . زارعی با بیان اینکه چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع دو است ، تصریح می کند ، افزایش چربی ، موجب افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین شده ، بنابراین ، این هورمون نمی تواند با مقادیر طبیعی قبلی ، وظیفه خود یعنی کنترل قند را به درستی انجام دهد و قند خون بالا می رود .


 

چاقی و تنگ شدن عروق مغزی

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید :  چاقی باعث تصلب شرائین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می شود که می تواند سرخرگ های مغزی را نیز درگیر کند و باعث تنگ شدن عروق مغزی شود . زارعی می افزاید : اگر لخته خونی در این عروق باریک ایجاد شود ،  می تواند به طور ناگهانی باعث انسداد جریان خون به منطقه ای از مغز فرد شده و منجر به سکته مغزی شود . وی ، سایش مفاصل (استئوآرتریت)  را از دیگر پیامدهای چاقی عنوان کرده و می گوید : در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل به ویژه مفاصل زانو ، ران و مهره های پایین کمری ،  غضروف مفصلی تخریب شده و موجب ایجاد درد و سفتی آنها        می شود.
 


 

چاقی و توقف تنفس در خواب

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید : توقف تنفس در خواب به ویژه در افراد چاقی که زیاد خور خور می کنند ، دیده می شود . این افراد هنگام خواب شبانه ، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند . زارعی می افزاید : این افراد در نتیجه ، خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه خود ،  دچار گیجی بوده و مرتب چرت می زنند . وی خاطرنشان         می کند :  تحقیقات نشان داده ، بیشتر افراد دارای وقفه تنفسی در خواب دچار اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند .چاقی و انواع سرطان

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید : انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان سینه ، سرطان رحم ، سرطان تخمدان و سرطان کیسه صفرا اشاره کرد . زارعی می گوید : مردان چاق نیز در معرض خطر نسبتا بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون (روده بزرگ) ، رکتوم (راست روده) و پروستات هستند .
 


 

چاقی و بیماری کیسه صفرا

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت می گوید : به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق ، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه صفرا شود . زارعی می افزاید : همچنین کاهش وزن سریع (یعنی بیش از یک و نیم  کیلو گرم در هفته) نیز باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود .

 

تحقیقات متعدد نشان می دهد که اضافه وزن و ناهنجاری های روحی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند . طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اکنون ۲۴ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال و ۲۰ درصد کودکان بالای پنج سال کشور مبتلا به چاقی بوده و این چاقی رو به افزایش است . چاقی علاوه بر عوارض جسمی متعدد ، آثار روحی و روانی مخربی نیز روی فرد دارد ؛ مطالعات انجام شده نشان می دهد که اضطراب و اختلالات روحی از جمله افسردگی در افراد چاق ۲۵ درصد بیشتر از افراد عادی است.

 

 

بازدید : 3543 17 دي 1393 ساعت 07:59 ق.ظ
برچسب ها : چاقی ، عوارض اضافه وزن ، ، ، اختلال در چربی های خون ، بیماری عروق کرونر ، کاهش اعتماد به نفس ، تنگ شدن عروق مغزی ، توقف تنفس در خواب ، انواع سرطان ، بیماری کیسه صفرا ، ،
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 مهر
يكشنبه
10
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال