info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

روش های کاهش استرس کودکان

 
استرس کودکان می تواند مدت ها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي آغاز شود. برخی کودکان مجبورند با مشکلات استرس آوری چون طلاق، فشارهای مدرسه، یا خشونت در خانواده يا اجتماع دست و پنجه نرم کنند

.
چگونه استرس کودکان را کاهش دهیم؟ - استرس کودک - ترس های کودک
 

کاهش استرس کودکان

گاهى اوقات ما والدين تصور مى‌كنيم كه استرس‌هاى درونى ما را كودكان‌مان به هيچ وجه ندارند. اما واقعيت اين است كه كودكان نيز احساسات مربوط به خود را دارند و به عبارتى مطابق با شرايط سنى‌شان از احساسات زيادى برخوردارند. آنها هم همانند بزرگسالان استرس را احساس مى‌كنند و چنانچه از نحوه برخورد با آن آگاهى كامل نداشته باشند، بدون شك دچار آسيب‌ خواهند شد. كارشناسان تحقيقات وسيعى را درباره كودكان، نوع استرس آنها، احساس آنها و برخورد با اين حس و توقعات آنها از والدين و همراهى آنها در برخورد با اين حس انجام دادند و مشخص شد كه كودكان با استرس‌هاى سالم و ناسالمى درگير هستند. آنها از والدين خود انتظار دارند كه بدون اينكه راجع به اين موضوع با آنها صحبت كنند، احساس آنها را درك و در برخورد با استرس به آنها كمك كنند.
 
استرس کودکان - تربیت فرزند - پرورش کودکان 

 

به کودکان خود آموزش دهید احساسات و عواطف درونی‌شان را، جهت حل مشکلات‌ با شما در میان بگذارند.

 

 
نكته حائز اهميت در زمينه استرس کودکان، داشتن آگاهى كافى براى والدين است. آنها بايد به كودكان خود آموزش دهند كه چگونه احساسات و عواطف خود را شناسايى و با والدين خود در ميان بگذارند. با توجه به تجربيات پدر و مادر اين امكان وجود دارد كه از راه‌هاى سالم با اين مشكل برخورد كنند. والدين با ارائه مهارت‌هاى سالم به فرزندان خود به آنها كمك مى كنند تا در طول زندگى با هر نوع استرس و فشارى روبرو شده و بتوانند بر آن غلبه كنند. آنها طى مصاحبه با كودكان متوجه شدند كه چه چيزهايى بيشتر باعث توليد استرس در اين سنين مى‌شود. نمرات و تكاليف مدرسه ۳۶‌درصد، مشكلات خانوادگى ۳۲‌درصد، دوستان، همكلاسي‌ها، اذيت و آزار و مورد تمسخر واقع شدن توسط آنها ۲۱ درصد، باعث ايجاد استرس در كودكان مى شود. روش هايى كه كودكان براى مقابله با استرس خود به كار مى برند شامل اين موارد است:

 

  • بازى كردن و انجام كارهاى فعال: ‏۵۲ درصد
  • گوش كردن به موسيقى: ۴۴ درصد
  • تماشاى تلويزيون يا پرداختن به بازي‌هاى كامپيوترى: ۴۲ درصد
  • صحبت كردن با دوستان:۳۰ درصد
  • عده‌اى از كودكان سعى مى‌كنند تا راجع به اين موضوع اصلاً فكر نكنند: ۲۹ درصد
  • با خوردن غذا: ۲۶ درصد
  • خلق و خوى خود را از دست مى دهند: ۲۳ درصد
  • با والدين خود صحبت مى‌كنند:۲۲ درصد
  • گريه مى‌كنند: ۱۱ درصد

 

نقش موسیقی در کاهش استرس کودکان - آرامش کودک

تقریبا نیمی از کودکان به هنگام استرس تمایل به شنیدن موسیقی دارند!

 

 

بيش از ۲۵ درصد كودكان مورد بررسى وقتى دچار استرس مى شوند، براى رهايى از اين حالت سر خود را با دستمالى بسته و راه مى روند، يا سر خود را به در و ديوار مى كوبند. اين قبيل از كودكان از روش‌هاى ناسالمى مثل غذا خوردن زياد و يا مخفى كردن مشكلات نيز استفاده مى‌كنند. گاهى بروز برخى رفتارهاى ناشايست باعث آشگفتى والدين مى شود. بعضى وقت‌ها ممكن است فرزند شما دچار خشم، استرس، ناراحتى و عصبانيت شود اما نمى‌تواند اين احساس را براى شما بازگو كند و در نتيجه به يك كوه آتشفشان تبديل مى‌شود. در اين شرايط ديگر نمى تواند آرام بنشيند و با بروز برخى رفتارهاى ناراحت كننده شما را شوكه خواهد كرد.

برخى از كودكان وقتى كار نادرستى انجام مى‌دهند، از خود شكايت مى‌كنند و احساس شرمندگى و خجالت دارند و در نتيجه با آسيب رساندن به خود، ناراحتى خود را نشان مى‌دهند. همه كودكان در مصاحبه با كارشناسان گفتند كه در هنگام چنين احساس هايى نياز به همراهى و مشورت والدين خود دارند و تنها با كمك آنها مى‌توانند از مشكلات رهايى پيدا كنند. بنابراين ما به والدين توصيه مى كنيم كه با فرزندان خود صميمى باشند و سعى كنند حتى الامكان زمانى را هم براى بودن در كنار فرزندان خود اختصاص دهند.

 

 

 

 

والدین چه کمکی می توانند بکنند؟

والدين ممكن است نتوانند از بروز احساساتى مثل خشم، عصبانيت، ناراحتى در فرزندان خود جلوگيرى كنند اما مى‌توانند ابزار و راه كارهايى را كه براى غلبه بر اين احساسات وجود دارد، به فرزندان خود معرفى و يا در اختيار آنان قرار دهند.

 

 

صداى خود را بالا نبريد

وقتى متوجه عصبانيت و ناراحتى فرزندتان شديد، سعى نكنيد با صداى بلند از او سؤالى كنيد يا با گفتن كلماتى مثل: خوب، حالا مگه چى شده؟ دنيا كه به آخر نرسيده آن را متهم جلوه دهيد.

چگونه استرس کودکان را کاهش دهیم؟ - پرورش کودکان - تربیت فرزند

 

 

 

به حرف های فرزند خود خوب گوش دهید

 

به آرامى از فرزند خود سؤال كنيد چه موضوعى باعث ناراحتى‌اش شده است و سعى كنيد فقط شنونده باشيد. با علاقه و صبر و حوصله به سخنان او گوش دهيد و از هرگونه پيشنهاد، داورى، نصيحت و امر و نهى پرهيز كنيد. با اداى كلمات و جملاتى سعى كنيد به فرزندتان القا كنيد كه متوجه احساس‌اش شده ايد و با او كاملاً هم عقيده هستيد.

به طور مثال وقتى كودكتان موضوعى را براى شما تعريف كرد با اداى جملاتى مثل: «من هم اگر جاى تو بودم، ناراحت مى‌شدم»، «تعجبى نداره عصبانى شدى چون كار آنها زشت بوده است» و ارائه جملاتى مشابه به فرزند خود بفهمانيد كه او را درك مى كنيد و احساسش را متوجه مى شويد. اين رفتار باعث مى‌شود تا كودكتان با شما رابطه خوبى برقرار كند و به شما نزديكتر شود. اين احساس براى زمان‌هاى ناراحتى، استرس و خشم براى او كاملاً خوب است. فرزند شما بايد بداند والدينى دارد كه حامى او هستند و او را درك مى كنند.

گوش کردن به فرزند - پرورش کودکان - مهر مادری و نقش استرس

 

 

احساس کودکانتان را نام گذاری کنید

اكثر كودكان هنوز نامى براى احساسات خود ندارند. اگر فرزند شما احساس خشم و ناراحتى كرد با استفاده از كلمات به تشخيص احساس او كمك و او را در نامگذارى احساسش يارى كنيد. چنانچه آنها به احساس خود و نام آن آگاه باشند، نحوه بيان بهترى خواهند داشت و بهتر مى توانند با شما رابطه برقرار كنند.
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 مهر
چهارشنبه
6
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال