info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

بیماریهای طحال و صفرا و کبد و درمان آن


درمان امراض طحال .. , صفرا و کبد
 

 طحال

دلایل بیماری طحال فراوان هستند و بیماریهای خونی یکی از دلایل مهم بزرگ شدن طحال می باشند  و بیماریهای عفونی نیز یکی از عوامل مهم ایجاد این بیماری به شمار می روند همچنین سرطان ها و بیماریهای مادر زادی می تواند باعث بزرگ شدن طحال شو ند .  بزرگی طحال اکثر اوقات با بزرگ شدن کبد همراه است . کم خونی ها که انواع بیماریهای خونی را تشکیل می دهند اکثر اوقات طحال را بزرگ می کنند . 

 


برای درمان ورم طحال

هر صبح و عصر پنج گرم افسطین را با 5 گرم مغز ناخنک بجوشانید آب آن را صاف کنید و بنوشید .   روزی 7 عدد انجیری که در سرکه مانده باشد ( ترشی انجیر ) بخورید .  هر صبح ناشتا 5 گرم تاج ریزی و 5 گرم  رازیانه ساییده شده را در یک فنجان سکنجبین مخلوط کنید و بخورید .

 
 
کیسه ی صفرا

در سمت راست بدن زیر کبد کیسه ی کوچکی به اندازه ی یک گلابی قرار دارد که صفرا نامیده می شود . صفرایی که در کبد ساخته می شود در این کیسه جمع می شود .

تنظیم کار صفرا

برای اینکه کیسه ی صفرا همیشه منظم کار کند و دستگاه گوارش هیچ گونه ناراحتی پیدا نکند   ؛ در هفته یک بار آب آلبالو یا آب زرشک  یا آبغوره بنوشید .
هر چند ماه یک بار 10 الی 12 مثقال پولک های مغز فلوس را نرم بکوبید و بعد بخیسانید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید .به کار انداختن کیسه ی  صفرابرای به کار انداختن کیسه ی صفرا باید صبح ناشتا یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون را با کمی آب لیمو مخلوط کنید و بخورید ...... پنجاه گرم ریشه ی زرشک را نیمکوب کرده و در یک لیتر آب سرد به مدت 15 دقیقه بخیسانید   و در همان آب بجوشانید سپس آب آن را صاف کنید و شیرین کرده و پس از هر غذا یک فنجان بنوشید .


تخلیه کردن کیسه صفرا

اگر میل دارید کیسه ی صفرا تخلیه شود  از این خوراکی ها بیشتر استفاده کنید  . مانند : آب پرتقال , آب انار ترش , آب زرشک , آبغوره , آش آبغوره , آب شاه توت , دوغ  , ماست , آب دم کرده ی قاریقونسنگ کیسه صفرا

بدن زنان سه برابر بیشتر از مردان مستعد ایجاد سنگ صفرا است .... زنانی که از خوردن صبحانه  خودداری می کنند و یا نوشیدنی های کافئین دار ( چای و قهوه ) می نوشند  به مراتب بیشتر در معرض سنگ های صفراوی هستند .
عوامل سنگ در صفرا

چاقی , کاهش وزن , هورمون های جنسی مونث , بیماری ایلئومی یا رزکیسون ایلئوم ,  و افزایش سن .

درمان سنگ صفرا

برای رفع سنگ کیسه ی صفرا  می توانید یک پیاز درشت را رنده  و با چهار قاشق سوپ خوری  روغن زیتون  نیم پز کنید , بعد 150 گرم آب به آن اضافه کنید و 10 دقیقه بجوشانید . پس از شام تا گرم است آب آن را بنوشید . همچنین 5 گرم برگ کلفت و خشک توت سیاه را در 150 گرم آب 4 تا 5 ساعت دم کنید و آب آن را پس از سرد شدن صاف و شیرین کرده هر شب یک فنجان از آن را 2 ساعت بعد از  خوردن آب پیاز بنوشید  این کار را چند شب ادامه دهید  . اگر هنگام ادرار کردن احساس درد کردید . نشانه ی بهبودی است و باید مصرف را ادامه دهید . آب سیب ترش را بگیرید و بدون شیرینی قوام آورید و بخورید ... در روز چند مرتبه آب پرتقال بخوریدآپاندیس

آپاندیس لوله ی کرم مانندی است به نام  ( ورمی فورم آپازیکس )که از روده آویزان است .  مجرای تو خالی و کوتاهی  است که  انتهای آن مسدود است و طول آن 65 میلیمیتر و قطر آن به کلفتی انگشت کوچک دست است .  علم پزشکی هنوز هدف از وجود آپاندیس را کشف نکرده استدر مورد آپاندیس باید فورا به پزشک مراجعه کرد و به کلی از خوردن گوشت و مواد نشاسته دار پرهیز شود . تا رسیدن به پزشک به عنوان  خوراکی های موثر می توان از آب پرتقال , آب هویج , آلو  , آب آلو , کمپوت سیب  و پیاز پخته شده استفاده کرد .
 
کبد

کبد غده ایی است حجیم به رنگ قرمز مایل به قهوه ایی که وزن آن با خون حدود 2400 گرم است . زمانی که غذا در بدن هضم می شود موادی از آنها به دست می آید که آن مواد از رگ ها به سمت کبد  می روند .  این غده نقش مهمی در تنظیم  ترکیبات  خون  و همچنین واکنش های شیمیایی بدن دارد .

یکی از مهم ترین بیماریهای کبد تنبلی کبد است .  تنبلی کبد باعث  می شود که مقدار زیادی  از متابولیت های سمی وارد جریان خون شوند و بر کار مغز اثر گذارند که همین امر از دقت و کارایی مغز  می کاهد و  در نتیجه به کج خلقی و افسردگی  می انجامد .حفظ سلامت کبد

بهداشت کبد باید از مولدات سودا مثل بادنجان  مخصوصا سرخ کرده ی آن , غذاهای بسیار گرم  و پر انرژی  مانند چربی ها و سرخ کرده ها , مواد رنگی و مشروبات الکلی پرهیز کرد .تقویت کبداگر میل دارید که کبد را تقویت کنید ضمن این که از خوردن اسفناج و چربی ها پرهیز می کنید  از خوراکی هایی که کبد را تقویت می کنند  بیشتر استفاده کنید  مانند : آب کدو  , آب خرفه , آب انار , آب خیار , آب کاسنی تازه  , آب جوشانده  ی کاسنی ,  عرق کاسنی , لعاب اسفرزه , شربت  لیمو , شربت سکنجین , به لیمو , آب جوشانده ی خارخاسک , شیره چهار تخم  , روغن زیتون , آب سیب درختی , انجیر , به  شیرین خام , آب دم کرده ی سنبل الطیب , ترجبین , ماء الشعیر, شربت غوره , آب عناب , آب زرشک , شربت زرشک ....
 امراض کبدی

از این خوراکی  ها پرهیز کنید : پنیر و تخم مرغ , چربی جات ,  گوشت های کنسرو شده خوراکی های جوهر دار , سس های تند , شیرینی های قنادی , شرینی  های قنادی , ته دیگ برنج  , چیپس و مشروبات الکلی  و مواد مخدر و غذاهای سرخ کرده .
خوراکی هایی که در رفع امراض کبد ی کمک می کند  بیشتر استفاده کنید . مانند  : کاهو . سالاد  کلم . گوجه فرنگی . کرفس قمری , سیب درختی , زرد چوبه , همچنین رژیم  صغیر و کبیر انگور نیز مفید است .   هر روز ناشتا یک لیوان آب هویج بنوشید .

 
 

یرقان

دو نوع یرقان یا زردی وجود دارد .  یکی مربوط به گرفتاری کیسه ی صفرا و انسداد مجرای آن است و دیگری  در اثر ویروس ها پدید  می آید که آن را یرقان ویروسی می نامند .درمان یرقان یا زردیهر نوع یرقان و زردی را می توان با طباشیر هندی و ریوند چینی از هر کدام 10 گرم , گل محمدی  , تخم کاسنی  از هر کدام 20 گرم , تخم خرفه 30 گرم و زرشک هسته دار 50 گرم  همه را مخلوط کرده نیم کوب کنید .  آن را به 10 قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را یک روز بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را صبح و عصر بنوشید . قبل از نوشیدن آن , مقداری تخم خیار و تخم خربزه  را کوبیده  و بجوشانید تا غلیظ شود و مانند شیره سفت شود و صاف کنید و با آب جوشانده مخلوط و مورد استفاده قرار دهید . 

هر روز صبح و عصر 10 گرم ریشه ی کاسنی و 10 گرم ریشه ی ترشک را بجوشانید و آب آن را صاف کرده آن را بنوشید .  


برای اطلاعات بیشتر در مورد یرقان در نوزادان و بزرگسالان  به صفحه 544 تا 547 کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران مراجعه کنید .
 
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 آذر
شنبه
5
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال