info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

حجامت

حجامت
 
  
 
حجامت اصطلاحا به روشی ازخون گیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از بیماریها بکار می رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزارساله          می باشد و به عنوان یک سنت الهی در روایات و سیره پیامبران و ائمه اطهار(ع) مطرح گردیده و جزءاحکام امضائی اسلام است و درطب سنتی به عنوان رکن درمان به حساب می آید به زبان علمی ازحجامت به (scarification؛wetcuppinq؛bloodiettinq؛drycuppinq )  تعبیر می شود که البته باتوجه به مفاهیمی که ازدیدگاه اسلام به دست می آید واژه های نامبرده کامل نیستند .
 

 

روش انجام حجامت چگونه است ؟

 

پس از معاینه واخذ شرح حال از بیمار موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضدعفونی  گشته سپس بالیوان حجامت که بصورت یکبارمصرف ساخته شده به مدت چنددقیقه بادکش می شود بعد از ایجادا نبساط چندخراش سطحی ایجادمی گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی ؛ بالینی وعروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از  وی خون گرفته می شود .  این عملیات مجموعا در مدت حدود 20 دقیقه انجام می شود که خون گرفنه شده حداکثر به    50تا 70 سی سی بالغ می گردد . درحجامت خشک مرحله خونگیری انجام      نمی شود.

 


حجامت تاچه حد جنبه علمی دارد؟
 
تلاش علمی برای توجیه حجامت درجهان شروع شده است و تالیفاتی نیز در این زمینه منتشر گردیده است  ((حجامت یک روش درمانی آزموده )) حاصل پژوهشی است که آقای دکتر یوهان آبله  درکشور آلمان انجام داده است .برخی ازمتخصصین آمریکایی نیزتحقیقاتی در این موضوع منتشر ساخته اند ویکی ازکلینیک های مجهز پژوهشی پیرامون حجامت در آمریکا تاسیس گردیده ودرحال بررسی علمی روی حجامت می باشد دربرخی ازکشورهای آسیایی نیز اثر درمانی حجامت می باشد . دربرخی ازکشورهای آسیایی نیز اثرحجامت برروی بیماریهای خاص مورد مطالعه قرارگرفته است و گزارش آن منتشر گردیده است .

دردانشگاه شهید بهشتی ایران هم درسالهای 71 - 72 چندطرح پژوهشی پیرامون حجامت اجرا گردیده است ازآن جمله  ((مقایسه خون ورید وخون حجامت ازنظر فاکتورهای بیوشیمیایی )) ؛ ((مقایسه مواضع حجامت با مسیر مریدیان های طب سوزنی )) ؛ ((بررسی تاثیر حجامت بربیماریهای عصبی سر دردهای میگرنی)) ؛ به صورت پایان نامه دکتری می باشد . ((بررسی اثر حجامت برسروتونین خون )) نیز پژوهشی دیگراست که دردانشگاه تهران درشرف انجام است و گزارش اولیه آن در پنجمین کنفرانس بین المللی طب اسلامی در هندوستان درسال    1999- ارائه گردیده است .  دانشجویان سال آخر  پزشکی و  رشته های مرتبط ؛ موضوعات متعددی رادراین زمینه به صورت پایان نامه تدوین کرده اند . پزشکان و محققان عضوشده و درمان بیماری های گوناگون را با روش حجامت مورد تحقیق قرارداده اند  و دراین زمینه اطلاعات ارزشمندی رابه دست آورده اند.

 

 
حجامت تا چه حد  ارزش درمانی دارد؟

درمنابع طب اسلام وطب سنتی حجامت به عنوان یکی ازارکان مهم درمان ذکر گردیده است و بیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماریها شمرده شده است و درمورد بیماریهای خاص درمان تمامی بیماریهای ناشی ازغلبه خون گفته شده است . بوعلی سینا اعتقاد دارد صفرا  و سودا نیز از طریق حجامت قابل دفع است .

 


 
آیا همه پزشکان حجامت را به بیماران توصیه می کنند ؟
 
خیر -  اطلاعات پیرامون حجامت درجامعه پزشکی محدود  است . به طورکلی در دانشکده های پزشکی ایران این موضوع تدریس نمی شود . فقط دربعضی ازدانشگاههای آمریکا ؛ انگلیس ؛ آلمان ؛ و چین این موضوع به شکل کلاسیک تدریس می شود . طبیعی است که وقتی پزشکان ما از ویژگی های درمانی آن بی اطلاع هستند همه اقدام به این عمل نمی کنند .  از سوی دیگراطلاعاتی که مطرح گردیده است بسیارجدیداست و بیش ازپنج هزارسال از عمر  آن نمی گذرد . پزشکانی که درایران بااین موضوع  آشنا هستند به هزار نفر نمی رسند.

 

 
حجامت در درمان چه بیماریهای بکار می رود؟
 
حجامت درمورد بیمارهای هایپرلیپیدمی  (چربی خون بالا) ؛ دیابت غیروابسته به انسولین ؛ دردهای عضلانی ؛ سردردهای عصبی ؛ و میگرنی ؛ بیماریهای پوستی شامل آکنه ؛ پسوریازیس ؛ آلرژی های دارویی ؛ غذایی ؛ فصلی؛ اعتیاد به مواد مخدر؛ بیماریهای انسدادی عروق کرونر؛ عوارض بعد از  یائسگی (منوپوز) دردهای قاعدگی در زنان و دوشیزگان (دیسمونوره) و برخی بیماریهای عفونی ؛ هورمونی و غددکار برد دارد.


 

 
آیا استفاده از فوایدحجامت تنها برای درمان  بیماریهاست ؟


 
 
بیشترین کاربرد انواع حجامت دربعد از بیماریهاست و با مکانیسم مختلفی ازجمله تنظیم سیستم ایمنی موجب پیشگیری از بیماریها می گردد و بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که کاربردحجامت فقط برای درمان بیماریها نیست .
 
 

 

 
 
حجامت نسبت به سایر روشهای درمانی متداول چه مزیتهایی  دارد؟


 
 
 
بطورکلی حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و اگر به صورت تخصصی از آن استفاده شود برتری های فراونی نسبت به روشهای درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی و جراحی دارد . مزیتهای درمان

باحجامت می توان بطورخلاصه بدین شرح بیان کرد :

1-  حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است .

2-حجامت برای تمامی سنین (به جزچهارماه اول زندگی )کاربرد دارد.

3-حجامت با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می تواند بیماریهای سخت و مزمن رادرمان کند.

4-حجامت هیچگونه وابستگی فنی ؛ علمی و ابزاری به خارج ازکشور ندارد.

5-حجامت یک رفتار درمانی سرپایی است و نیازی به تجهیزات بیمارستانی ندارد.

6-درحجامت فاکتورهای مداخله گر وجود  ندارد و یک رفتارکامل موجب درمان می شود.

7-حجامت یک دستور دینی است  توان جلب تاثیرات روانی در آن بالاست و از این طریق علاوه برافزایش سطح درمان پذیری موجب تقویت فرهنگ و اعتقادات مذهبی و ارتباط  انسان باخدا می شود.


 

 

در مورد چه افرادی نبایدحجامت کرد؟
 
 
حجامت پیشگیرانه خطر افرین نیست و به منظور پیشگیری ازبیماریها می توان هرسال حداقل درفصل بهار حجامت کرد و حداقل فاصله زمانی برای حجامت از یک ماه شروع می شود تا سن روز فاصله یعنی چهل ساله چهل روزیک بار؛ پنجاه ساله وپنجاه روز یکبار ولی حجامت درمانی اگرتوسط افراد غیر مطلع انجام شودممکن است موجب درمان نگردیده و یا  اشکالاتی راپدید آورد .

درمورد افراد زیر نبایدحجامت کرد:

1-افرادی که با تعریف طب اسلامی و طب سنتی دچار غلبه شدید بلغم هستند.

2- کودکان از بدو  تولد تا چهارماهگی

3- زنان باردار تا ماه چهارم  بارداری

4- زنان  در مدت ایام عادت ماهیانه

5-افراد دارای کمبود پلاکت خون

6-افرادی که دچار  فشارخون مقطعی بالا هستند(دراین افرادابتداباید بااستفاده ازحجامت گرم وخشک به طریق مخصوص فشار خون راکاهش داده وسپس اقدام به حجامت کرد)


 

 
انجام چند مرحله حجامت درسال بی خطر است ؟

 
 
برای طبایع بلغی و صفراوی انجام  1الی 3 مرحله درسال مفیدو بی خطراست و بیشتر از آن نباید تجویز نگردد . برای طبایع سوداوی به همراه یک سلسله تمهیدات درمانی دیگر تعداد را می توان افزایش داد  .  سقف حجامت

موردنیاز طبایع دموی ؛ سن روز فاصله است . یعنی فرد  سی ساله سی روزیکبار ؛ چهل ساله چهل  روز یکبار ؛ والبته کمترازسی روز یکبارنباید تجویزگردد.

 بازدید : 6003 10 بهمن 1392 ساعت 05:46 ب.ظ
برچسب ها : حجامت کردن، چگونه حجامت کنیم؟ ، ، ، ، ، خون گیری ، scarification؛wetcuppinq؛bloodiettinq؛ ، drycuppinq ، روش انجام حجامت ، بادکش ، طب اسلام ، طب سنتی ، حجامت ، پزشکان حجامت رابه بیماران توصیه می کنند ؟ ، حجامت دردرمان چه بیماریهای بکارمی رود؟ ، حجامت تنهابرای درمان بیماریهاست ؟ ، حجامت ، چه افرادی نبایدحجامت کرد؟ ، کودکان ازبدوتولدتاچهارماهگی ، زنان باردار ، تا ماه چهارم بارداری ، زنان درمدت ایام ، عادت ماهیانه ، فراددارای کمبود ، پلاکت خون ، افرادی که دچارفشارخون مقطعی بالاهستند ، چندمرحله حجامت درسال ،
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 آذر
شنبه
5
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال