info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

اعدادی برای کنترل میزان سلامتی


اعدادی برای کنترل میزان سلامتی !عوامل بسیاری می‌توانند نشان‌دهنده میزان سلامت شما باشد . اما دانستن و کنترل برخی از آنها ساده و ضروری است . در ادامه مطلب شما با شش عدد نمایانگر میزان سلامتی خود آشنا خواهید شد که با کنترل آنها می‌توانید از وزن خود بکاهید و به سلامت قلب خود نیز بیافزایید .

۱-میزان کالری مورد نیاز روزانه

 

6-important-numbers-for-health-01-salad-sl

از دیدگاه تکنیکی شاید این عدد را نتوان یک اندازه گیری دقیق دانست ، اما لازم است بدانید که تاثیر بزرگی بر روی سلامت شما خواهد گذاشت . اغلب زنان هر روز به ۲۰۰۰ کالری برای گذراندن یک روز سالم نیاز دارند و این عدد برای مردان بالغ ، ۲۵۵۰ کالری است . برای محاسبه میزان کالری مورد نیاز روزانه ، می‌توانید وزن خود را بر حسب میزان فعالیت روزانه در عدد ۲۸ تا ۳۳ ضرب نمایید و میزان کالری مورد نیاز را به دست آورید . اما به طور تخمینی ، این میزان می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ برای صبحانه ، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برای ناهار ، ۶۰۰ تا ۷۰۰ برای شام و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری برای هر میان وعده در طی روز باشد . در صورتی که می‌خواهید وزن کم کنید ، روزانه حداقل ۵۰۰ کالری کمتر بخورید .

۲- اندازه دور کمر

 

6-important-numbers-for-health-02-waistline-sl

اندازه دور کمر از بهترین معیارهایی است که به شما نشان می‌دهد که آیا سلامت قلبتان تحت تاثیر وزنتان قرار گرفته است یا نه . سلول های چربی تنها مکانی برای ذخیره کالری‌ها نیستند و زمانی که شما در ناحیه شکم چربی جمع آوری می‌کنید ، سلول های چربی شروع به آزاد کردن مواد شیمیایی ملتهب کننده می‌کنند . این موضوع موجب افزایش ریسک حمله قلبی می‌شود و احتمال بروز مشکل در سوخت و ساز بدن و همچنین مقاومت نسبت به انسولین نیز افزایش می‌یابد . برای زنان ، مشکلات زمانی آغاز می‌شوند که دور کمر آنها از مرز ۹۰ سانتیمتر می‌گذرد و برای مردان این عدد ۱۰۰ سانتیمتر است . می‌توانید یک متر پلاستیکی و یا پارچه ای را دور کمر خود بگیرید و آنرا از روی ناف بگذرانید . برای اندازه گیری ، شکم خود را تو ندهید و متر را هم زیاد به کمرتان نچسبانید .

راه دقیق‌تر برای اندازه‌گیری این معیار ، اندازه‌گیری باریکترین محل کمر و بزرگترین محل باسن است . سپس این ۲ میزان را بر هم تقسیم کنید . اگر عدد آن از ۰٫ ۹ در مردان و  ۸۵ در زنان تجاوز کند ، دچار چاقی هستید .

۳- میزان کلسترول بد و خوب (LDL و HDL)

 

6-important-numbers-for-health-03-cholesterol-sl

دانستن میزان کلی کلسترول خون کافی نیست ؛  بهتر است میزان کلسترول بد و خوب خونتان را نیز بدانید . دفعه بعد که به پزشکتان مراجعه می‌کنید از او بخواهید نسبت کل کلسترول خونتان به کلسترول خوب را برای شما بخواند . سعی کنید تا میزان کل کلسترول را زیر 5.2mmol/l نگه دارید .

 

همچنین بهتر است تا میزان کلسترول بد (HDL) شما کمتر از  3.5mmol/l باشد و در صورتی سابقه ناراحتی قلبی دارید ، بهتر است تا این عدد کمتر از  2mmol/l باشد . به خاطر داشته باشید که میزان کلسترول خون شما باید بیشتر از  1.3mmol/l باشد .
میزان کلسترول کلی خون و کلسترول خوب بد خون در برگه آزمایش‌های مرتبط مشخص است .

۴-میزان فشار خون

 

6-important-numbers-for-health-04-blood-pressure-sl

فشار خون ، میزان فشاری است که خون به دیواره های رگهای شما وارد می‌کند . این میزان در طی روز همواره متغیر است . در صورتی که فشارخون شما همواره بالا بماند ، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در شما افزایش می‌یابد و امکان بروز سکته شدیدتر می‌شود . فشار خون بالای ۱۴۰/۹۰  معمولا فشار خون زیاد تلقی می‌شود ، همچنین در صورتی که فشار خون شما بین ۱۲۰/۸۰ تا  ۱۳۹/۸۹ باشد ، شما همچنان در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستید و بهتر است در این مرحله فشار خون خود را تحت نظر پزشک کنترل نمایید .

۵- میزان تریگلیسیرید خون

6-important-numbers-for-health-05-weight-sl

تریگلیسیرید ماده ایست که با خوردن چربی و کربوهیدرات در بدن شما به وجود می‌آید و تبدیل به نوعی از چربی می‌گردد که می‌تواند در سلولهای چربی شما ذخیره گردد . همچنین زمانی که بدن به انرژی نیاز دارد ، تریگلیسیرید از لایه های انباشته شده چربی آزاد می‌گردد . به صورت عادی وجود میزان اندکی تریگلیسیرید در خون مشکلی را به وجود نمی‌آورد . اما میزان زیاد آن می‌تواند منجر به بروز بیماری های مزمن قلبی بخصوص در بانوان شود . در صورتی که میزان زیادی از تریگلیسیرید در خون شما وجود داشته باشد و این موضوع به همراه میزان کم HDL در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، منجر به افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین می‌شود . میزان نرمال تریگلیسیرید باید کمتر از  1.7mmol/l باشد .

۶- ضربان قلب در صبح

 

6-important-numbers-for-health-06-pulse-sl

نبض تعداد ضربان قلب شماست که در یک دقیقه می‌زند . در نخستین لحظات بیداری در صبح سعی کنید میزان نبض خود را اندازه گیری کنید و ببینید که قلب شما تا چه اندازه خوب کار می‌کند . به عنوان مثال میزان استاندارد نبض در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۹۰ پالس در دقیقه است . افرادی که از اندام متناسب تری برخوردار هستند ، ضربان قلبشان به سبب قدرتمند بودن آن ، نسبت به سایرین کمتر است . اما در صورتی که شما ورزش نمی‌کنید و ضربان قلبتان از حالت عادی کمتر است ، ممکن است شما مبتلا به بیماری قلبی باشید .


برای اندازه‌گیری میزان نبض شما نیاز به یک ساعت با ثانیه شمار دارید . بهترین راه برای شمارش نبض ، اندازه گیری از روی مچ دست و یا گردن می‌باشد ، محلی که سرخرگ نزدیک به پوست حرکت می‌کند . برای اندازه گیری نبض از طریق مچ دست ، می‌توانید انگشت اشاره و انگشت وسط خود را بر روی مچ قرار داده و پس از احساس کردن نبض برای  ۱۵ ثانیه تعداد آنرا بشمارید و عدد مورد نظر را در چهار ضرب نمایید . همچنین برای اندازه گیری از طریق گردن ، دو انگشت خود را بر ناحیه نرم کنار سیب گلو قرار دهید و سعی کنید انگشتانتان را به مجرای تنفسی بچسبانید . پس از آن می‌توانید میزان نبض را احساس کنید .
سعی کنید تا ماهیانه میزان نبض خود را زمانیکه از تخت خواب جدا می‌شوید ، اندازه گیری کنید . بررسی نمایید که آیا تمرینات بدنیتان تاثیری بر سلامت قلب شما داشته اند یا نه .

 


گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 مهر
دوشنبه
11
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال