info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

اعدادی برای کنترل میزان سلامتی


اعدادی برای کنترل میزان سلامتی !عوامل بسیاری می‌توانند نشان‌دهنده میزان سلامت شما باشد . اما دانستن و کنترل برخی از آنها ساده و ضروری است . در ادامه مطلب شما با شش عدد نمایانگر میزان سلامتی خود آشنا خواهید شد که با کنترل آنها می‌توانید از وزن خود بکاهید و به سلامت قلب خود نیز بیافزایید .

۱-میزان کالری مورد نیاز روزانه

 

6-important-numbers-for-health-01-salad-sl

از دیدگاه تکنیکی شاید این عدد را نتوان یک اندازه گیری دقیق دانست ، اما لازم است بدانید که تاثیر بزرگی بر روی سلامت شما خواهد گذاشت . اغلب زنان هر روز به ۲۰۰۰ کالری برای گذراندن یک روز سالم نیاز دارند و این عدد برای مردان بالغ ، ۲۵۵۰ کالری است . برای محاسبه میزان کالری مورد نیاز روزانه ، می‌توانید وزن خود را بر حسب میزان فعالیت روزانه در عدد ۲۸ تا ۳۳ ضرب نمایید و میزان کالری مورد نیاز را به دست آورید . اما به طور تخمینی ، این میزان می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ برای صبحانه ، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برای ناهار ، ۶۰۰ تا ۷۰۰ برای شام و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری برای هر میان وعده در طی روز باشد . در صورتی که می‌خواهید وزن کم کنید ، روزانه حداقل ۵۰۰ کالری کمتر بخورید .

۲- اندازه دور کمر

 

6-important-numbers-for-health-02-waistline-sl

اندازه دور کمر از بهترین معیارهایی است که به شما نشان می‌دهد که آیا سلامت قلبتان تحت تاثیر وزنتان قرار گرفته است یا نه . سلول های چربی تنها مکانی برای ذخیره کالری‌ها نیستند و زمانی که شما در ناحیه شکم چربی جمع آوری می‌کنید ، سلول های چربی شروع به آزاد کردن مواد شیمیایی ملتهب کننده می‌کنند . این موضوع موجب افزایش ریسک حمله قلبی می‌شود و احتمال بروز مشکل در سوخت و ساز بدن و همچنین مقاومت نسبت به انسولین نیز افزایش می‌یابد . برای زنان ، مشکلات زمانی آغاز می‌شوند که دور کمر آنها از مرز ۹۰ سانتیمتر می‌گذرد و برای مردان این عدد ۱۰۰ سانتیمتر است . می‌توانید یک متر پلاستیکی و یا پارچه ای را دور کمر خود بگیرید و آنرا از روی ناف بگذرانید . برای اندازه گیری ، شکم خود را تو ندهید و متر را هم زیاد به کمرتان نچسبانید .

راه دقیق‌تر برای اندازه‌گیری این معیار ، اندازه‌گیری باریکترین محل کمر و بزرگترین محل باسن است . سپس این ۲ میزان را بر هم تقسیم کنید . اگر عدد آن از ۰٫ ۹ در مردان و  ۸۵ در زنان تجاوز کند ، دچار چاقی هستید .

۳- میزان کلسترول بد و خوب (LDL و HDL)

 

6-important-numbers-for-health-03-cholesterol-sl

دانستن میزان کلی کلسترول خون کافی نیست ؛  بهتر است میزان کلسترول بد و خوب خونتان را نیز بدانید . دفعه بعد که به پزشکتان مراجعه می‌کنید از او بخواهید نسبت کل کلسترول خونتان به کلسترول خوب را برای شما بخواند . سعی کنید تا میزان کل کلسترول را زیر 5.2mmol/l نگه دارید .

 

همچنین بهتر است تا میزان کلسترول بد (HDL) شما کمتر از  3.5mmol/l باشد و در صورتی سابقه ناراحتی قلبی دارید ، بهتر است تا این عدد کمتر از  2mmol/l باشد . به خاطر داشته باشید که میزان کلسترول خون شما باید بیشتر از  1.3mmol/l باشد .
میزان کلسترول کلی خون و کلسترول خوب بد خون در برگه آزمایش‌های مرتبط مشخص است .

۴-میزان فشار خون

 

6-important-numbers-for-health-04-blood-pressure-sl

فشار خون ، میزان فشاری است که خون به دیواره های رگهای شما وارد می‌کند . این میزان در طی روز همواره متغیر است . در صورتی که فشارخون شما همواره بالا بماند ، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در شما افزایش می‌یابد و امکان بروز سکته شدیدتر می‌شود . فشار خون بالای ۱۴۰/۹۰  معمولا فشار خون زیاد تلقی می‌شود ، همچنین در صورتی که فشار خون شما بین ۱۲۰/۸۰ تا  ۱۳۹/۸۹ باشد ، شما همچنان در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستید و بهتر است در این مرحله فشار خون خود را تحت نظر پزشک کنترل نمایید .

۵- میزان تریگلیسیرید خون

6-important-numbers-for-health-05-weight-sl

تریگلیسیرید ماده ایست که با خوردن چربی و کربوهیدرات در بدن شما به وجود می‌آید و تبدیل به نوعی از چربی می‌گردد که می‌تواند در سلولهای چربی شما ذخیره گردد . همچنین زمانی که بدن به انرژی نیاز دارد ، تریگلیسیرید از لایه های انباشته شده چربی آزاد می‌گردد . به صورت عادی وجود میزان اندکی تریگلیسیرید در خون مشکلی را به وجود نمی‌آورد . اما میزان زیاد آن می‌تواند منجر به بروز بیماری های مزمن قلبی بخصوص در بانوان شود . در صورتی که میزان زیادی از تریگلیسیرید در خون شما وجود داشته باشد و این موضوع به همراه میزان کم HDL در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، منجر به افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین می‌شود . میزان نرمال تریگلیسیرید باید کمتر از  1.7mmol/l باشد .

۶- ضربان قلب در صبح

 

6-important-numbers-for-health-06-pulse-sl

نبض تعداد ضربان قلب شماست که در یک دقیقه می‌زند . در نخستین لحظات بیداری در صبح سعی کنید میزان نبض خود را اندازه گیری کنید و ببینید که قلب شما تا چه اندازه خوب کار می‌کند . به عنوان مثال میزان استاندارد نبض در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۹۰ پالس در دقیقه است . افرادی که از اندام متناسب تری برخوردار هستند ، ضربان قلبشان به سبب قدرتمند بودن آن ، نسبت به سایرین کمتر است . اما در صورتی که شما ورزش نمی‌کنید و ضربان قلبتان از حالت عادی کمتر است ، ممکن است شما مبتلا به بیماری قلبی باشید .


برای اندازه‌گیری میزان نبض شما نیاز به یک ساعت با ثانیه شمار دارید . بهترین راه برای شمارش نبض ، اندازه گیری از روی مچ دست و یا گردن می‌باشد ، محلی که سرخرگ نزدیک به پوست حرکت می‌کند . برای اندازه گیری نبض از طریق مچ دست ، می‌توانید انگشت اشاره و انگشت وسط خود را بر روی مچ قرار داده و پس از احساس کردن نبض برای  ۱۵ ثانیه تعداد آنرا بشمارید و عدد مورد نظر را در چهار ضرب نمایید . همچنین برای اندازه گیری از طریق گردن ، دو انگشت خود را بر ناحیه نرم کنار سیب گلو قرار دهید و سعی کنید انگشتانتان را به مجرای تنفسی بچسبانید . پس از آن می‌توانید میزان نبض را احساس کنید .
سعی کنید تا ماهیانه میزان نبض خود را زمانیکه از تخت خواب جدا می‌شوید ، اندازه گیری کنید . بررسی نمایید که آیا تمرینات بدنیتان تاثیری بر سلامت قلب شما داشته اند یا نه .

 


گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1399 فروردين
يكشنبه
10
جملات متحرک

خدايا ممنون براى تمام خنده هاى امسالم

ممنون براى تمام اشكهاى امسالم

ممنون از درس هاى بزرگ زندگى امسالم

ممنون از اينكه يادم دادى خودم باشم بيشتر از هميشه

و خدايا قسم به تمام شكوفه هاى اين بهار

آرزو مى كنم خنده هاى امسال از ته دل، گريه هایی از سر شوق ،آرامشى به قشنگى رنگين كمان دانايى ، بينايى و مَنِشى به وُسعت هر دو جهان و خلوت هايى كه با  قشنگترينها پر شود و

خدايا، خدایا، هرگز نگویم دستم بگیر ؛ عمری است گرفته ای ، فقط رهایش مکن!

خدایا من قدرت آن را ندارم تا قلب آنها که دوستشان دارم را شاد کنم ؛

از تو میخواهم در این روزهای پایانی سال، مشکلاتشان را آسان، دعاهایشان را مستجاب و دلشان را شاد گردانی

سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیر فعلی : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال