info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

كردستان

کردستان ......

 


استان کردستان با گستردگی 28.203 کیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد . این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته ، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان ، از شرق به همدان و زنجان ، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق محدود است . کردستان مکان و سرزمین کردهاست . بر اساس اسناد تاریخی کلمه کردستان برای اولین بار بطور رسمی در دوران سلجوقیان بکار رفته است . مرکز این استان ، شهر سنندج است . شهرستان‌های این استان عبارتند از : بانه ، بیجار ، دهگلان ، دیواندره ، سروآباد ، سقز ، سنندج ، قروه ، کامیاران و مریوان .


          كردستان بخشی از سرزمینی است كه تحت حكومت مادها اداره می‌شده است . بر اساس برخی بررسی‌های تاریخی كردها یكی از مشتقات مشهور نژاد آریایی هستند كه از حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت کرده‌اند .

 

********************************************************


در تقسیمات روزگار صفویه ، كردستان ولایتی است كه از ولایت كرمانشان جدا و شامل چهار حاكم نشین خورخوره ، جوانرود ، اورامان و الكاء بانه بود .

             بیش‌تر جنگل‌های استان کردستان در اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال ایران در درجه دوم اهمیت قرار دارد . در حال حاضر جنگل‌های استان به صورت درختچه و بوته‌های پراکنده درآمده‌اند . معروف‌ترین درختان جنگلی این جنگل‌ها بلوط ، گلابی ، گردو ، سیب وحشی ، پسته وحشی ، زالزالک ، آلبالو جنگلی ، نارون ، افرا و درخت‌هایی مانند گز و بید وحشی در کنار رودخانه هستند .

      استان كردستان با داشتن اقلیم منحصر به فرد تنوع زیستی زیبایی را            (گیاهی و جانوری) در خود جای داده است . آب و هوای استان دارای ویژگی‌های اقلیم معتدل سرد است . وجود ارتفاعات و دره‌های ژرف و وزش باد غربی پوشش‌ های گیاهی غنی و متنوع و زیبایی را در كردستان به وجود آورده است .


       

       ارتفاعات ، دامنه‌ها و رشته کوه‌های متعدد استان کردستان از دیگر قابلیت‌های
تفرجگاهی آن به شمار می‌آیند . رشته کوه‌های غرب کشور به صورت رشته‌هایی موازی ، تمامی پهنه استان را در بر گرفته‌اند و محدوده طبیعی آن را تشکیل می‌دهند .

     آب و هوای استان در ناحیه شمالی آب و هوای نسبتا سرد و در نواحی جنوبی معتدل  كوهستانی است . کردستان دارای فلات‌های مرتفع و خشك و دشت‌های حاصلخیز مانند دشت مریوان ، دشت اوباتو ، دشت ئیلاق یا دهگلان ، دشت قروه و دشت كامیاران است .

      مراتع و فضاهای گردشگری زیادی در این استان وجود دارد كه در فصل‌های بهار و تابستان بهترین آب و هوا را داشته و زیبایی طبیعت آن زبانزد خاص و عام است .


      پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است و در ۴۷ کیلومتری شمال‌غرب این شهر و در دره تنگیور قرار دارد . این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا ، دارای چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه‌ای قرار گرفته که به رودخانه سیروان می پیوندد . 

       نقاط دیدنی و جذاب شهرستان کامیاران عبارت‌اند از روستای تاریخی پالنگان ، دریاچه سد گاوشان ، تفریح‌گاه جنگلی کوبگار ، چشمه آب معدنی بایسپرنه ، داریمام ، کتیبه باستانی تنگی ور ،  تپه تیانه ، تپه توبره ریز ، نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان ،  چشمه آب معدنی گواز ، رودخانه تنگی ور ، مقبره شیخ عباس کومائین ، مقبره حضرت عکاشه .          عمارت آصف وزیری  (موزه خانه کُرد)  یکی از عمارات زیبای سنندج است که در دوره صفویه بنا شده است . این بنا دارای سبک معماری زیبا و منحصر به فردی است که در گچ بری‌ها ، ارسی‌های قدیمی ، سنگ‌های تراشیده ,   آجرهای تراش و طاق‌ هایی  هلالی و جناقی آن نهایت مهارت به کار برده شده است .            در م‍ی‍‍ان‌ ن‍ق‍‍اط دی‍دن‍‍ی‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ ک‍ردس‍ت‍‍ان‌ ، شهر م‍رز‌ی‌ م‍ری‍و‌ان‌ و دری‍‍اچ‍ه‌ زریوار آن‌‌ ش‍ن‍‍اخ‍ت‍ه‌ ش‍ده هستند . ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه ‌ت‍وری‍س‍ت‍‍ی‌ و ج‍ذ‌اب ‌در ف‍‍اص‍ل‍ه ‌۱۲۵ ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ش‍م‍‍ال‌‌غ‍رب‍‍ی‌ س‍ن‍ن‍دج‌ م‍رک‍ز ‌اس‍ت‍‍ان‌ ک‍ردس‍ت‍‍ان‌ و در ف‍‍اص‍ل‍ه ‌۲۰ ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ م‍رز م‍ش‍ت‍رک‌‌ ای‍ر‌ان‌ ب‍‍ا ع‍ر‌اق ‌و‌اق‍‍ع ‌ش‍ده ‌‌اس‍ت .
    روستای اورامانات : اورامانات به معنی سرزمین اهورایى نام منطقه‌ای کوهستانی در استان کردستان ایران و عراق با دره‌های پرپیچ ‌و خم و عمیق و رودبارهای متعدد است . خانه‌هاى روستای اورامانات با سنگ و اغلب به صورت خشكه و به صورت پلكانى ساخته شده است .

                جشن‌ها و آيين‌هايی‌ كه ‌در ميان‌كردان ‌مرسوم ‌است در برگيرنده‌ جشن‌های ‌مذهبی‌ ، قومی ‌و باستانی است‌ كه ‌ريشه ‌در باورهای ‌كهن‌ مردم ‌دارد و اغلب‌ تاريخی ‌و پاره‌ای ‌اسطوره‌ای هستند‌ .            روستای سلین‌ ، یکی از روستاهای زیبای هورامان کردستان ایران است . روستای سلین دارای بافتی کمانی است که الگوی ساخت آن از روی رودخانه‌ی سیروان که در پایین این روستا جریان دارد برگرفته شده است .
زیبایی‌ های کردستان

لاله‌ زارهای کردستان


             

شهر سقز
 


 

گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 آذر
شنبه
5
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال