info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

آيا هر‌ آب بطـری ‌شـده‌ای ، معـدنـی است ؟

می گویند همه آب‌هایی که با نام معدنی به فروش می‌رسد از دل کوه می‌جوشد و با گذر از شکاف‌ها و سنگ‌های آهکی به طور طبیعی تصفیه می‌شود و غنی از املاح معدنی است ، اما آیا به‌درستی آب معدنی‌های موجود در بازار معدنی است ؟ این‌که می‌گویند بیشتر آب بطری‌ها از نوع آب لوله‌کشی است ، صحت دارد ؟ آیا آب معدنی را هم بسان آب لوله‌کشی تصفیه و گند زدایی می‌کنند ؟ ارزش املاح موجود در این آب‌ها چه میزان است ؟ این آب‌ها برای چه کسانی محدودیت مصرف دارد؟
آب معدنی چند نوع دارد :

آب معدنی ، همان آب چشمه است که با عبور از طبقات و لایه های کوه ها به طور طبیعی تصفیه و هنگامی که به سطح زمین می رسد به جوش و خروش در آمده و اکسیژن فراوانی دریافت می کند . این آب ها به دلیل گذر از سنگ های معدنی حاوی املاح زیادی چون کلسیم ، منیزیم ، سدیم  و پتاسیم بوده و طعم و مزه بهتری نسبت به آب لوله کشی دارد .

اما باید بدانید آب معدنی طبیعی ، آب چشمه ، آب فرموله شده و آب آشامیدنی از جمله انواعی است که این روزها در بطری های آب معدنی پر می شود و   نمی توان گفت همه آب هایی که در بازار به فروش می رسد، معدنی است ، اما چه تفاوتی میان این آب ها وجود دارد و کدام بر دیگری برتری دارد ؟

آب معدنی طبیعی از یک منبع زیرزمینی مانند چشمه ، چاه های فوران کننده و چاه هایی که منشأ آب خیز آن زیرزمینی است به دست می آید . این آب ها به علت آن که از سوی مقامات مسئول ثبت شده و به طور مداوم تست می شود ، حفاظت شده است و تحت تاثیر سموم شیمیایی و آلودگی های محیطی (فاضلاب) قرار ندارد و از نظر میکروبیولوژیک دارای کیفیت مناسب است . این آب ها دارای ترکیبات شیمیایی و معدنی خاصی و در مقایسه با انواع دیگر آب های بطری شده دارای بهترین کیفیت است .

اما آب برخی چشمه ها همچون  آب هایی که در برخی روستاها آب شرب اهالی را تشکیل می دهد با وجود آن که یک منبع زیرزمینی مشخص دارد ، اما بیشتر از سوی مقامات مسئول شناسایی و ثبت نمی شود و میزان مواد شیمیایی و معدنی آن تعیین شده نیست و به دلیل آن که احتمال دارد حفاظت شده نباشد ، می تواند تحت تاثیر مواد شیمیایی محیط قرار گرفته و از نظر میکروبیولوژیک مناسب نباشد .

آب آشامیدنی هم از آب رودخانه ها ، دریاچه ها ، آبگیرها و سدها تهیه می شود و نوعی آب لوله کشی است و بی آن که منبع زیرزمینی خاصی داشته باشد ، می تواند درصدی از بطری های موجود در بازار را پر کند و حتی برخی کارخانه های غیر متعهد به منظور این که طعم این آب شبیه آب های زیرزمینی شود به آن نمک های معدنی می افزایند . اما آب های معمولی بطری شده ای هم وجود دارد که بر اساس آیین نامه های ویژه ای با املاحی چون سدیم ، پتاسیم ، آهن ، منگنز و کلسیم فرموله و سختی آن تنظیم شده و با نام محصول تولید شده در کارخانه به بازار روانه فرستاده می شود . البته احتمال این که چند نوع آب را هم با یکدیگر مخلوط کنند ، وجود دارد .

آب بطری شده تصفیه می شود ، اما...

اما آیا آب های معدنی را تصفیه و ضدعفونی می کنند ؟ معمولا برای ضدعفونی کردن آب های بطری شده از روش کلر زنی کمتر استفاده می شود و خطرهای ناشی از پرکلرین در این نوشیدنی ها دیده نمی شود ؛ ولی بیشتر کارخانجات از اعمال متفاوتی از قبیل فیلتراسیون ، تصفیه ازنی ، تابش اشعه ماورای بنفش و تصفیه اسمزی استفاده می کنند و گرچه ممکن است این روش ها با کیفیت مناسبی محتوای میکروبی آب را از بین ببرد و طعم خاصی در آب به جا نگذارد ، ولی احتمال دارد برخی شرکت های غیرمتعهد به دلیل ناآگاهی ، با تابش بیش از حد اشعه به بطری های پر شده ، ترکیبات مضر بطری های پلاستیکی را به درون آب منتقل کنند ؛ البته این را هم بدانید برخی آب های معدنی تصفیه     نمی شود .
باز هم احتمال آلودگی وجود دارد :

اما این که بگوییم آب های بطری شده به علت تصفیه شدن دارای آلودگی نیستند ، فرضیه چندان محکمی نیست . باید بدانید اگر آب سفره های زیرزمینی یا مجاری برخی چشمه ها به دلیل مجاورت با زباله های صنعتی و زمین های کشاورزی آلوده به ترکیباتی از قبیل نیترات ، سیانید ، آمونیاک ، زیست کش های آلی و فلزات سنگینی همچون سرب ، جیوه و کادمیوم باشد این ترکیبات در اثر تصفیه ، جوشاندن یا ضدعفونی کردن از بین نرفته و اثرات خطرناک آن همچنان تهدیدکننده سلامت مصرف کنندگان است .

پس حتما برای تهیه آب های بطری شده انواع معتبر و نشان دار آن را انتخاب کنید و از خرید آب هایی که تاریخ انقضا نزدیکی دارند، اجتناب کنید و بدانید بیشتر آب های نامعتبری که در مسیر مسافرت در دسترس مسافران قرار     می گیرد ، بار میکروبی و شیمیایی بالایی دارد .

دلیل مزه و بوی ناخوشایند آب های معدنی چیست؟

برخی املاح و نمک های معدنی موجود در آب های زیرزمینی مسئول ایجاد رنگ ، بو و طعم خوشایند یا ناخوشایند در برخی آب های بطری شده است که درصد این املاح بنا به سرچشمه آن از یک شرکت تا شرکت دیگر متفاوت است . به عنوان مثال نمک های آهن دار رنگ آب را متمایل به قرمز و نمک های منگنزدار قهوه ای متمایل به سیاه می کند . زردی آب نشان دهنده وجود خاک رس یا ترکیبات گیاهی است و سبزی آن نشانه جلبک هاست . جالب است بدانید گاهی رشد جلبک در اثر مجاورت طولانی مدت برخی از این آب ها با نور خورشید دیده شده است و این موضوع به دلیل وجود مواد آلی در این آب هاست .

اما دلیل طعم ناخوشایند برخی آب های معدنی چیست ؟ چنانچه در آب های معدنی درصد آهن و آلومینیم زیاد باشد مزه آن قابض و گس می شود و همین طور آب های منیزیم دار تلخ ، سیلیس دار غلیظ ، کلروره شور ، قلیایی طعم صابون و آب های اسیدی ترش مزه اند . البته آب هایی هم که بوی ناخوشایندی دارند اسید سولفوریک ، فنل ، کلر و آمونیاک بالایی داشته و معمولا بهترین دما برای مصرف آن 5 تا 15 درجه سانتی گراد است ؛ چرا که بر اثر گرم شدن بوی ناخوشایند آن بیشتر نمایان می شود .
آب معدنی درمانگر نیست :

اما آیا می توان با مصرف روزانه آب معدنی کلسیم روزانه بدن را تامین کرد ؟ به گفته متخصصان تغذیه یک لیتر آب معدنی تقریبا 30 میلی گرم یا قدری بیشتر کلسیم دارد و اگر فردی روزانه به 800 یا 900 میلی گرم کلسیم نیاز داشته باشد باید 30 لیتر آب در روز بنوشد و این کارشدنی نیست و خوب است بدانید درصد املاح موجود در آب های معدنی به میزانی نیست که بتوان خاصیت درمانی قابل توجهی از آن انتظار داشت .
آب معدنی برای چه افرادی ضرر دارد؟آب های بطری شده ای که املاح و سختی بالایی دارند ، سنگ ساز بوده و برای کلیه مفید نیست ؛ البته آب شرب برخی شهرها و مناطق کویری همچون قم و اصفهان که منیزیم ، کلسیم ، گچ و آهک زیادی دارد به دلیل سختی بالا در مقایسه با آب های معدنی برای مبتلایان به ناراحتی های کلیوی تفاوت چندانی ندارد . البته خوب است بدانید میزان املاح آب های فرموله شده نسبت به آب معدنی طبیعی کمتر است .

از طرفی به دلیل آنکه سدیم در بیشتر آب های معدنی حضور قوی دارد ، مصرف زیاد آن برای مبتلایان به پرفشاری خون توصیه نمی شود و گاهی فلوئور زیاد برخی از این آب ها سبب لکه شدن مینای دندان یا ایجاد زواید دردناکی در استخوان ها می شود و گرچه نیترات موجود در آب های معدنی کنترل شده و در حد مجاز است ، اما با توجه به این که دریافت ترکیبات نیتراتی از غذاهای فرآوری شده همچون سوسیس و کالباس در برنامه غذایی روزانه افراد زیاد است ، توصیه می شود که از مصرف مداوم آب های بطری شده بپرهیزید
.


 

گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 آذر
چهارشنبه
9
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال