info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

عوامل تخریب دندان ها

عادتـهایی که دنـدان‌ها را خـراب می‌کنـدشاید شما هم یکسری عادت‌هایی داشته باشید که به مرور زمان موجب خرابی دندان هایتان شود ؛ پس بهتر است که آنها را بشناسید و هر چه سریعتر ترک‌شان کنید . در ادامه 22 مورد از عادت‌هایی که موجب خرابی دندان هایتان می‌شود را یادآور می شویم که امیدواریم آنها را بشناسید و انجام ندهید. 

1. دندان قروچه :


ساییدن دندان‌ها به هم یا دندان قروچه در اثر فشار عصبی و مشکل بد خوابیدن ایجاد می‌شود؛ کنترل دندان قروچه بسیار سخت است ؛ خودداری از جویدن غذاهای سفت در طول روز ، درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه را کم می‌کند . در شب از محافظ دهان (مخصوص دندان قروچه) استفاده کنید تا در حین خوابیدن از آسیب دندان در اثر دندان قروچه جلوگیری کنید.

 

2. جویدن یخ

یخ ماده‌ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد؛ اما جویدن یخ می‌تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان شود؛ اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و درد دندان می‌شود. خوردن غذاهای داغ و یا غذاهای سرد ممکن است درد دندان را شدت بخشند؛ بهتر است به جای جویدن یخ ، آدامس بدون قند بجوید.


3. جویدن مداد :

آیا موقع تمرکز روی یک مسئله ، مداد خود را می‌جوید ؟؛ اثر جویدن مداد همانند جویدن یخ است و باعث شکستن و یا خرد شدن دندان‌ها می‌شود . هنگامی که می‌خواهید چیزی را بجوید ، آدامس‌های بدون قند را انتخاب کنید ؛ آدامس‌های بدون قند باعث ترشح زیاد بزاق می‌شوند و از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.4. مکیدن انگشت :

معمولاً کودکان بعد از پدیدار شدن دندان‌های دائمی خود ، انگشتان خود را می‌مکند؛ این انگشت مکیدن در سن 5 تا 6 سالگی ظاهر می‌شود و باعث تغییرات دائمی در ساختار دندان و لثه می‌شود ؛ مکیدن انگشت شست می‌تواند باعث لق شدن و انحراف دندان‌های کودک از جای خود شود ؛ این انحراف دندان‌ها می‌تواند مشکلات تنفسی و جویدنی را برای کودک به وجود آورد.


5. مکیدن لیمو ترش :

افرادی که لیموترش را می‌مکند ، خود را در خطر مشکلات دهانی و دندانی قرار می‌دهند ؛ لیمو دارای مقدار زیادی اسید است ؛ این اسید ، باعث تضعیف شدن مینای دندان و زبری سطح دندان‌ها می‌شود.


6. جویدن ناخن :

جویدن ناخن نه تنها ظاهر دست را زشت می‌کند ، بلکه به دندان‌ها نیز آسیب می‌رساند و باعث مشکلات دهانی می‌شود ؛ جویدن ناخن باعث بیرون آمدن دندان از محل خود ، شکستن دندان و تخریب مینای دندان می‌شود.


7. با شیشه شیر خوابیدن :

اگر موقع خواب ، به کودک خود یک شیشه آب میوه ، شیر و یا شیرخشک بدهید و در حین خوردن آن بخوابد ، باعث خواهید شد که دندان‌های جدید پوسیده شوند؛ پس ، بهتر است قبل از خوابیدن کودک ، شیشه شیر را از او بگیرید و او را به این کار عادت ندهید.


8. سوراخ کردن (پیرسینگ) زبان :

در برخی کشورها ، سوراخ کردن زبان و آویزان کردن زیورآلات فلزی از آن (پیرسینگ) مرسوم است ؛ اگر به طور ناخودآگاه این قطعه فلزی را گاز بگیرید ، دندانتان می‌شکند ؛ هنگامی که فلز با لثه برخورد می‌کند ، باعث آسیب لثه و لق شدن دندان‌ها می‌شود . دهان ما پر از باکتری است ، بنابراین سوراخ کردن زبان ، خطر عفونت و زخم زبان را زیاد می‌کند ؛ بهتر است قبل از این کار، با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.


9. سخت مسواک زدن :

مسواک زدن بخشی از بهداشت دهان و دندان است اما نباید سفت و محکم مسواک بزنید ؛ این نوع مسواک زدن باعث از بین رفتن مینای دندان ، تحریک لثه‌ها ، حساس شدن دندان‌ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد سوراخ‌هایی در دندان می‌شود.


10. باز کردن چیزی با دندان :

باز کردن درب قوطی و یا بسته پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد ، اما دندان ابزاری برای خرد کردن و یا باز کردن وسایل نیست ؛ به جای دندان می‌توانید از قیچی و یا درب باز کن استفاده کنید ؛ از دندان‌ها باید فقط برای خوردن غذا استفاده کرد.


11. ورزش کردن بدون محافظ دهان :

موقع انجام ورزش‌هایی مثل بوکس ، هاکی و ورزش‌هایی که با صورت شما در تماس هستند باید از محافظ دهان و دندان استفاده کرد ؛ این محافظ دهان یک قطعه پلاستیکی است و از دندان‌های بالایی محافظت می‌کند ؛ بدون این محافظ زمانی که ضربه سنگینی به صورت شما وارد شود، می‌تواند دندان‌ها را خرد کند ؛ این محافظ دندان را می‌توانید از دندان پزشک بگیرید.


12. آب نبات سفت :

قند موجود در آب‌نبات باعث به وجود آمدن پلاک‌های چسبنده بر روی دندان‌ها می‌شود ؛ سپس باکتری‌های موجود در پلاک دندان، قند را تبدیل به اسید می‌کند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود ؛ بنابراین بعد از مصرف شکلات ، آبنبات و شیرینی ، حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید.


13. شیرینی چسبنده :

همه مواد شیرین باعث پوسیدگی مینای دندان می‌شوند ، اما برخی از آنها بیشتر مضرند ، مثل سوهان ، گز ، پاستیل و آب نبات شل ؛ وقتی شیرینی به دندان بچسبد و قند تبدیل به اسید می‌شود ، این اسید برای ساعت‌ها در تماس با مینای دندان است. اگر بعد از خوردن این نوع شیرینی‌ها ، چیزی مثل کرفس یا آدامس بدون قند بجوید ، مقدار زیادی بزاق ترشح می‌شود و این بزاق اسید را از بین می‌برد.


14. نوشابه های گازدار :

فقط شیرینی مسبب خرابی دندان نیست‌ ؛ اگر یک لیوان نوشابه گازدار بنوشید ، بیشتر از 11 قاشق چایخوری قند مصرف کرده‌اید ؛ همچنین نوشابه‌ها حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است که این دو اسید ، باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها می‌شوند . نوشابه‌های رژیمی هر چند بدون قند هستند ، ولی مقدار زیادی شیرین کننده مصنوعی دارند که این شیرین کننده‌ها ، دارای اسید هستند و برای دندان‌ها مضرند.


15. نوشابه‌های ورزشی :

معمولاً این نوشابه‌ها دارای مقدار زیادی قند هستند ؛ نوشابه‌های ورزشی هم در دهان ، اسید به وجود می‌آورند که این اسید به مینای دندان حمله می‌کند ؛ اگر زیاد از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنید ، این را بدانید که در معرض پوسیدگی دندان خواهید بود ؛ در حین ورزش و برای جلوگیری از کم آبی بدن ، می‌توانید از آب دارای املاح استفاده کنید.


16. آبمیوه صنعتی :

آبمیوه‌های صنعتی دارای ویتامین و آنتی اکسیدان هستند ، ولی بیشتر آنها قند زیادی دارند ؛ میوه‌ها خودشان شیرین هستند ، بنابراین اگر آب میوه‌ای می‌خرید توجه کنید که قندی به آن افزوده نشده باشد ؛ همچنین می‌توانید آب میوه خریداری شده را با مقدار آب رقیق کنید.


17. چیپس سیب زمینی :

غذاهای نشاسته‌ای مثل چیپس ، توسط باکتری‌های موجود در پلاک دندان ، شکسته شده و به اسید تبدیل می‌شوند ؛ این اسید مدت 20 دقیقه به دندان‌ها حمله می‌کند ؛ اگر غذا بین دندان‌ها باقی بماند ، این مدت زمان بیشتر می‌شود ؛ بنابراین بهتر است بعد از خوردن چیپس سیب زمینی و یا دیگر غذاهای نشاسته‌ای ، حتماً بین دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید.


18. مصرف دائمی میان وعده :

میان وعده‌ها نسبت به وعده‌های اصلی غذا ، کمتر موجب ترشح بزاق دهان می‌شوند ؛ پس بهتر است از مصرف میان وعده‌های شیرین و چسبنده خودداری کنید و به جای آن می‌توانید از میوه و سبزیجاتی مثل هویج استفاده کنید ؛ همچنین شکستن زیاد موادی مثل تخمه و آجیل در میان وعده‌ها برای دندان‌ها مضر است .


19. نوشیدن قهوه :

اگر زیاد قهوه بنوشید، به مرور زمان ، در اثر تیرگی قهوه و اسید موجود در آن ، دندان‌هایتان زردرنگ می‌شوند؛ خوشبختانه ، لکه‌های زرد ناشی از مصرف قهوه ، به سادگی با استفاده از مواد سفید کننده دندان از بین می‌روند؛ از یک دندانپزشک درباره نوع و نحوه استفاده از این سفید کننده‌ها سؤال کنید.20. کشیدن سیگار :

سیگار و دیگر محصولات دخانی ، لکه‌هایی را بر روی دندان‌ها به جای می‌گذارند و موجب بیماری‌های لثه و افتادن دندان‌ها می‌شوند ؛ تنباکوی موجود در دخانیات ، موجب سرطان دهان ، لب و زبان نیز می‌شود.21. نوشیدن مشروبات الکلی :

اسید در مشروبات الکلی ، مینای دندان را از بین می‌برد و لکه‌هایی را بر سطح دندان به جای می‌گذارد؛ با استفاده از مواد سفید کننده دندان و خمیر دندان ، می‌توانید با این لکه‌ها مبارزه کنید.


22. زیاد خوردن :

خوردن بیش از حد در عارضه پرخوری عصبی باعث افزایش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود ؛ اسیدهای قوی که در اثر استفراغ کردن از دهان خارج می‌شوند ، می‌توانند دندان‌ها را ضعیف و شکننده کنند ؛ این اسیدها همچنین باعث بوی بد دهان می‌شوند ؛ در بیماری پرخوری عصبی (بولیمیا) فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می‌خورد و سپس عمداً غذای خورده شده را بالا می‌آورد.

 
بازدید : 5646 24 بهمن 1391 ساعت 08:04 ق.ظ
برچسب ها : دندان،اهمیت دندان، عادت های بد، تمیز کردن دندان ها، تخریب نکردن دندان ها ، ، دندان قروچه ، جویدن یخ ، جویدن مداد ، مکیدن انگشت ، مکیدن لیمو ترش ، جویدن ناخن ، با شیشه شیر خوابیدن ، سوراخ کردن (پیرسینگ) زبان ، سخت مسواک زدن ، باز کردن چیزی با دندان ، ورزش کردن بدون محافظ دهان ، . آب نبات سفت ، شیرینی چسبنده ، نوشابه های گازدار ، نوشابه‌های ورزشی ، آبمیوه صنعتی ، چیپس سیب زمینی ، مصرف دائمی میان وعده ، نوشیدن قهوه ، کشیدن سیگار ، نوشیدن مشروبات الکلی ، زیاد خوردن ،
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 مهر
دوشنبه
11
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال