جلوگیری از سفید شدن موها

1 دي 1392 ساعت 09:48 ق.ظ
 
جلوگیری از سفید شدن موها :
سفید شدن موها بعلت ازبین رفتن دانه های رنگی مو میباشند که قسمت میانی مو را پر کرده است وبصورت معمول سفیدی موها تظاهری از افزایش سن است وامری طبیعی ودر اثر فرسودگی سلولهای رنگی ایجاد میگردد . سن سفید شدن موها در درجه اول به زمینه ژنتیک افراد بستگی داردولی علل اکتسابی نیز دراین زمینه بسیار موثر اند.

بطور متوسط موها از سن ۳۵ سالگی شروع به سفید شدن می کندو موهای ریش وسبیل زودتر از موی سر سفید میشوند و معمولا از ناحیه شقیقه شروع شده به سمت فرق سر پیشرفت میکند و راهی برای پیشگیری از سفید شدن در میانسالان وجود ندارد.

کندن موهای سفید , رنگ کردن انها و یا چیدن مو بر خلاف عقیده عام باعث کم شدن موی سفید نمی گردد.

برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موها باید از مواد غذایی استفاده کرد که حاوی املاح  روی ، اهن ، پتاسیم و منگنز باشد و موهای سفید شده از موهای رنگی شکننده ترند ولی ریشه انها سست نیست و بنابراین سفید شدن موها نشانه ریزش مو نمی باشد. کمبود فلزاتی همچون منگنز ، روی ، آهن و مس ، عوامل ارثی ، بیماریها و افزایش گلبولهای سفید خون از عوامل اصلی در سفید شدن و شکنندگی موها به حساب میآیند افرادی که دچار سفیدی مو هستند باید مصرف با پوست میوههایی همچون سیب ، گلابی ، هلو و کلیه میوههایی که سرشار از فلزات گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانند همچنین ، مصرف سبزیجاتی همچون سیر، پیاز ، موسیر ، تره که دارای فلز منگنز هستند به دلیل کاهش فشار خون و از بین بردن عوامل سد کننده جریان خون به پیاز مو ، نیز از سفید شدن موها پیشگیری می کند. 

در میان داروهای گیاهی جوشانده سبوس گندم و خوردن سنبل الطیب پخته شده نیز در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثرند . همچنین ، چرب کردن موها با روغن زیتون هم نقش مفیدی در این زمینه دارد.